NOVINKY KOCOUR KOČKY KOŤÁTKA ODCHOVY GALERIE KONTAKT PLEMENO ODKAZY GUESTBOOK

- o plemeni -

 

DEVON REX

PŮVOD

První představitel tohoto plemene byl černý kocourek, se zvláštní vlnitou srstí, který se potloukal blízko domu paní Cox v Buckfastleighu, v Devonu (Anglie). Paní Cox se ho ujala, nakryla s ním svou domácí kočku a v roce 1960 se narodili koťátka. Mezi nimi byl jen jeden kocourek, Kirlee, který měl srst podobnou svému otci. Mrs. Cox věděla o existenci podobné rasy  Cornish Rex. Zkontaktovala se s jedním z jejich chovatelů s panem Stirling-Webb, e  a započala chovný program ... získajíce koťátka s normální srstí. To znamenalo, že geny, které jsou zodpovědné za mutaci srsti u Devonů a Cornischů byli rozdílné a zároveň i recesivní. Srst je krátká a zvlněná, za to je odpovědný gen „re“. Zvlněné jsou  krycí chloupky, ale i podsada a vousky. Chlupy ve srovnání se srstí  Cornisch Rexů nemá tak pravidelné vlnky, mají spíše neuspořádaný vzhled. Pečlivý program křížení s plemeny Barmská, Siamská a Britská dal vzniknout této zvláštní kočce se skřítkovskou hlavou, s drobným a elegantním tělem a veselou povahou.CHARAKTER

Podobně jako ostatní Rexové tak i Devon má extrovertní povahu, je velmi živý, hravý, prakticky je to malý skřítek, který žije ve vašem domě. Je to akrobat podobně jako Cornisch, ale je méně zbrklý. Devon má dobrý charakter a i když je nezávislý, je velice sociální, špatně snáší samotu. Je tedy vhodné opatřit mu společníka, nejlépe stejného plemene nebo i jiného. Pokud tedy nechcete být vystaveni jeho „útokům“, způsobenými velkou potřebou mazlení a hraní po vašem návratu domů. Devona je vhodné chovat pouze v bytě, nejen kvůli jeho extrémní zvědavosti, která jej může venku přivézt do potíží, ale i pro to, že nesnáší dobře zimu a chlad.PÉČE

Požaduje  minimální péči: jednou týdně  zkrátit drápky, týdenní čištění oušek, protože jsou velmi veliké, akumulují větší množství ušního mazu, jednou za dva týdny s citem vykartáčovat srst, která prakticky nelíná a pro svou zvláštní texturu snesou Devonka i osoby alegické na kočičí chlupy. Zvlaštní pozornost je potřeba věnovat stravě. Jsou to všežravci a stále při chuti, mají metabolismus, který umožňuje rychlé spalování při jídle, je třeba dohlédnout, aby nepřibral příliš. 

STANDARD

UŠI: jsou velké což je pro totto plemeno charakteristické, mají širokou základnu, zakulacenou špičku, umístěné dost nízko.
Pokryté jemnými chloupky , na čpičce má malou chocholku.
OČI: velké, mandlového typu, výrazné posazené široko od sebe, barva odpovídá barvě srsti.
HLAVA: spíše malá, klínovitá, široké lícní kosti, krátký a široký nos, mohutná brada, výrazný stop, rovná lebka, vousky a obočí vlnité.
KRK: střední délka, štíhlý.
TĚLO: střední velikost, štíhlé svalnaté tělo, hruď široká, zakulacená.
TLAPKY: malé a oválné.
NOHY: docela dlouhé a štíhlé, zadní jsou poněkud delší, dobře osvalené.
OCAS: dlouhý, štíhlý, dobře pokrytý krátkou srstí.
SRST: krátká, jemná, zvlněná krycí srst i podsada. Je poněkud hrubší než u kornyšrexů.
BARVY: jsou povoleny všechny barevné varianty i s ozdnaky, siamské zbarvení tzv. Si-rex.